Imponująca Villa Rotonda (Capra) – co warto o niej wiedzieć?

Willa renesansowa zwana willą Capra lub Rotonda jest obecnie ikoną architektury. Stanowiła również cenne źródło inspiracji w przypadku późniejszych projektów willi. Willa powstała w 1566 roku. Jest adaptacją koncepcji budowli sakralnej, jednak na potrzeby budynku o przeznaczeniu świeckim.

Renesansowa Villa Capra na zniesieniu

Świadczy o tym fakt nadania mieszkalnemu budynkowi kształtu budowli posiadającej centralnie wbudowaną kopułę. Występujące motywy sakralne to między innymi symetryczne ustawienie kwadratowego rdzenia. Centralny plan budowy rozpowszechniony był między innymi w sakralnej architekturze Quattrocenta.

Tym samym willa Rotonda uznawana jest za rodzaj willi – w świątyni. Odzwierciedla ład oraz harmonię, łączy sakralne budownictwo z funkcjonalnością budynków mieszkalnych. Została stworzona na planie kwadratu, natomiast narożniki zwrócone są na cztery strony świata. Punkt wyjścia stanowią z kolei najprostsze oraz najbardziej foremne bryły, jakimi są sześcian oraz kula. Stanowią one odzwierciedlenie idei Uniwersum Platona, a także filozofii napoleońskej odrodzonej w renesansie. Willa Rotonda stanowiła unikat architektoniczny nie tylko dobre renesansu lecz dla całej historii architektury. Jest idealnie symetryczna. Schody znajdują się na osi symetrii każdej z ścian, tworząc niejako ramiona krzyża greckiego. Budowla powstała także z myślą, aby wewnętrzne sale miały dostęp do jak największej ilości światła dziennego.

Widać zatem szereg funkcjonalnych rozwiązań, które sprawiały, że pobyt w willi Rotonda był bardzo przyjemny dla mieszkańców. Willa ta jest także jednym z ostatnich wyrazów sztuki renesansowej. Odzwierciedla idealnie myśl architektoniczną epoki renesansu.