Bazylika Sagrada Familia w Barcelonie

Bazylika Sagrada Familia znajdująca się w Barcelonie i bezwarunkowo należy do najbardziej intrygujących budowli architektonicznych świata. Rok rozpoczęcia budowy datuje się na 1882 i trwa… do dziś!

Sagrada Familia – katedra, która wciąż zadziwia

Nie tylko długi czas budowy, który na dodatek jeszcze się nie skończył robi piorunując  wrażenie, zasługuje na to również cały rozmach, na jaki postawiono przy wznoszeniu bazyliki. Najsłynniejszy z projektów Gaudiego miał on bowiem posiadać 18 wież, które mają kolejno symbolizować 12 apostołów, 4 ewangelistów, Jezusa oraz Maryję.

Bryła zewnętrzna bazyliki

Sagrada Familia codziennie zachwyca tysiące turystów swoją bryłą oraz trzema fasadami, które przepełnione są religijnymi symbolami. Najważniejszą i zarówno najstarszą z fasad jest Fasada Narodzenia, na której możemy zobaczyć sceny przedstawiające narodziny i dzieciństwo Jezusa. W tym miejscu znalazły się także trzy portale, które symbolizują kolejno Wiarę, Nadzieję, Miłość. Drugą z fasad jest Fasada Męki Pańskiej – została ona ukończona w latach 90-tych dwudziestego wieku. Zaś od roku 2002 trwają nieprzerwalnie prace nad największą – Fasadą Chwały, na której oprócz tematyki Wniebowzięcia, mają również znaleźć się sceny obrazujące piekło, czyściec i niebo.

Bazylika Sagrada Familia i jej inspirujące wnętrze

Wystrój owej bazyliki nawiązuje do Jerozolimy, która jest bardzo ważnym miastem dla każdego Chrześcijanina. Wnętrza bazyliki są pięknie oświetlone, a mieszczący się tam ogromny witraż dodaje wyjątkowej atmosfery. W nawie głównej znajdują się również bardzo wyróżniające się na tle innych rzeczy kolumny. Są one symbolem królestwa roślin. Każda, pojedyncza z nich przypomina piękne, potężne, kamienne drzewo. To wszystko w połączeniu z umiejętnym wykorzystaniem światła i kamienia zapewnia niezapomniane wrażenia.