Jak działają pojemnościowe podgrzewacze wody?

Pojemnościowe podgrzewaczy wody stanowią powszechny widok w wielu polskich domach i mieszkaniach. W zależności od potrzeb mogą się cechować różną pojemnością i mocą. Podpowiadamy, jak działają i czym się kierować przy ich wyborze.

Pojemnościowy podgrzewacz wody – zasady działania

Zasada działania tego typu urządzeń nie należy do skomplikowanych. Podgrzewacze składają się ze zbiornika, który jest wypełniany wodą. Ciecz jest podgrzewana przy pomocy elektrycznej grzałki lub palnika gazowego. Ponadto, może to być również czynnik grzewczy podgrzewany przez zewnętrzne źródło ciepła. Przykładowo może nim być energia pozyskiwana dzięki wykorzystywaniu powietrznych pomp ciepła. Pojemnościowy podgrzewacz wody jest wyposażony w termostat, który sprawia, że woda utrzymuje mniej więcej stałą temperaturę. W większości przypadków wynosi ona od 40-75°C. Dużą zaletą opisywanych urządzeń jest możliwość korzystania z ciepłej wody w dowolnym momencie, w którym zaistnieje taka potrzeba. Co ważne, podgrzewacze umożliwiają pozyskiwanie strumienia wody o dużym natężeniu. Jest to możliwe dzięki dużemu zapasowi cieczy znajdującemu się w zbiorniku. Zużywana woda jest natychmiast zastępowana przez jej zimną odpowiedniczkę, która jest podgrzewana przez grzałkę. Należy zaznaczyć, że w przypadku modeli elektrycznych szybkość podnoszenia jej temperatury jest zależna od ich mocy.

Pojemność pojemnościowych podgrzewaczy wody

Najważniejszy aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę podczas wybierania podgrzewacza do C.W.U., jest jego pojemność. Parametr musi zostać dopasowany do ilości mieszkańców danego domu oraz ich potrzeb. W przypadku małego gospodarstwa, w którym mieszka niewiele osób sprawdzą się modele o pojemności od 30 do 150 litrów. Rodziny z kilkorgiem dzieci powinny mieć możliwość korzystania z podgrzewacza o większej pojemności. W przeciwnym razie urządzenie będzie wykazywało zbyt małą efektywność, a domownicy nie będą mieli stałego dostępu do ciepłej wody. Właściciele domów lub mieszkań z łazienkami, w których znajduje się wanna, powinni inwestować w modele o pojemności przekraczającej 300 litrów. Ponadto, podczas zakupu elektrycznych pojemnościowych podgrzewaczy wody trzeba zwrócić uwagę na ich moc, która musi być dopasowana do posiadanej instalacji energetycznej.

Rodzaje pojemnościowych podgrzewaczy wody

Producenci wysokiej jakości pojemnościowych podgrzewaczy C.W.U. gwarantują szeroki wybór tego rodzaju urządzeń, a najczęściej są to:

  • małe podgrzewacze – kompaktowe urządzenia stanowiące doskonały sposób na pozyskiwanie niewielkich ilości ciepłej wody. Z tego powodu sprawdzają się w przypadkach, w których są podłączone do jednego źródła jej poboru, na przykład kuchennego zlewu. Ich pojemność może wynosić od 5 do 15 litrów. W większości przypadków są zasilane prądem 230 V.
  • wiszące podgrzewacze – sprawdzają się przy większej liczbie punktów poboru wody, na przykład w łazienkach. Mogą mieć różną pojemność wynoszącą od 30 do 150 litrów. Z tego powodu umożliwiają komfortowe korzystanie z prysznica. Jest to dobry wybór dla niewielkich gospodarstw domowych, na przykład tych zamieszkanych przez rodziny z jednym dzieckiem.
  • stojące podgrzewacze – doskonały wybór dla większych rodzin zamieszkujących spore gospodarstwa domowe. W zależności od potrzeb mogą mieć pojemność od 200 aż do 1000 litrów. Dzięki temu sprawiają, że każda osoba w domu ma stały dostęp do ciepłej wody. Sprawdzają się w połączeniu z taryfą nocną za prąd, co umożliwia stosunkowo tanie ogrzewanie wody w zbiorniku. Zajmują sporo miejsca, ale stanowią jedyne dobre rozwiązanie w przypadku osób korzystających z wanny.

Jak wybrać dobry pojemnościowy podgrzewacz wody?

Pojemność to nie jedyny aspekt, na który należy zwrócić uwagę wybierając pojemnościowy podgrzewacz C.W.U. W dzisiejszych czasach warto inwestować w urządzenia wyposażone w różnego rodzaju praktyczne udogodnienia. Dużą popularnością cieszą się modele z termometrami oraz anodami sygnalizacyjnymi ze wskaźnikami. Poza tym warto stawiać na urządzenia cechujące się wysoką izolacją termiczną, co minimalizuje straty ciepła. Ponadto, podgrzewacz powinien się cechować odpowiednią żywotnością, która jest możliwa dzięki powłokom wykonanym z emalii.

Pojemnościowe podgrzewacze wody mogą się cechować różną pojemnością. Jest to parametr mający kluczowy wpływ na ich efektywność. Odpowiednio dobrany sprawia, że opisywane urządzenia zapewniają maksymalny komfort ciepłej wody w domu. Modele o dużej pojemności są w stanie obsługiwać wszystkie punkty poboru wody w gospodarstwie domowym.