Płyty tarasowe – bezpieczeństwo i wygoda

Taras powinien być miejscem nie tylko pięknym, lecz także praktycznym. Musi być również odporny na negatywne działanie warunków atmosferycznych. Zarówno przesuwanie mebli tarasowych, chodzenie, ale także deszczy czy różnica temperatur negatywnie wpływają na płyty tarasowe.

Wytrzymałe płyty tarasowe – co warto wiedzieć?

Można opcjonalnie  wybrać płytki wykonane z gresu lub klinkieru. Wyróżniają się niską nasiąkliwością, a jednocześnie są odporne na wahania temperatury. Ważne jest także, aby płyty tarasowe były antypoślizgowe. Zwiększa to bezpieczeństwo uużytkowania. Zarówno płyty jak i płytki tarasowe muszą być przede wszystkim mrozoodporne. Decydując się na mrozoodporne płyty tarasowe należy najpierw zaprojektować dylatację oraz wykonać hydroizolację posadzki lub wylewki. Należy także zachować odpowiednią grubość fugi, a także dobrać właściwy klej. W innym razie zimowe przymrozki mogą doprowadzić do pęknięcia oraz uszkodzeń. Doskonale sprawdzają się również płyty tarasowe mające grubość aż 20 mm. Można je układać na wylewce, lecz także na podkładach dystansujących. Niektórzy decydują się natomiast na układanie płyt tarasowych bezpośrednio na ziemi. Wyklucza do konieczność fugowania oraz wykorzystywania kleju. Dzięki masywności płyt tarasowych nie trzeba martwić się o uszkodzenia, ścieranie czy też nasiąkliwość. Najgrubsze płyty tarasowe charakteryzują się wytrzymałością na poziomie minimum 700 kg.

Dlatego taras ułożony z tego typu płyt może przetrwać bardzo wiele lat

Jest on znacznie bardziej wytrzymały aniżeli tarasy ułożone z płytek. Coraz częściej taras projektowany jest w taki sposób, aby stał się przedłużeniem salonu, kuchni lub innego wnętrza. Optycznie powiększa to przestrzeń, a także daje szerokie możliwości aranżacyjne.